Висаджуємо і тис !
-
Автор: Василь ГРИНЮК
-
травень 05,2022
-
ЗМІ про нас
В Оршівцях, що на Кіцманщині, знаходиться найбільший лісовий розсадник на Буковині
Днями до редакції надійшов лист від чернівчанина Танасія Баловсяка. “ Колись у наших лісах було багато дерев “ Тис “. Причому, його було більше, ніж бука й дуба. Але прийшли французи, які розробляли буковинські ліси, і тис вивезли. Чи не можна його відродити ? Лісівники знають, як це зробити “.
- Справді, колись тису було багато,- погоджується Розалія Нагірняк, ліснича Кіцманського лісництва Чернівецького держлісгоспу, в підпорядкуванні якого знаходиться найбільший в краї лісорозсадник, що в Оршівцях на Кіцманщині. – Він згадується в давньоруських літописах, не обминув дерево своєю увагою й автор “ Слова про Ігорів похід “.За тисовими столами сиділи билинні герої, князі та челядь.Буковина в часи опришківства був краєм, де тис ріс на значній його території. Коли ж люди збагнули особливу цінність цієї деревини, то почали масово заготовляти його. Переповідають, що крісло з тису у своєму палаці мав навіть австрійський цісар Франц Йосип. А подарували його монархові з нагоди його дні народження буковинські майстри-червонодеревці. Звісно, такий попит на тисову деревину призвів до того, що прадавня рослина майже повністю зникла з буковинських просторів. Але острівці ще є. До речі, тис має й цілющі властивості. Якщо , приміром, в будинку були тисові деталі, то ніхто з жильців не хворів. Гілочки та кору цього дерева полюбляють олені та зайці. А стародавні британці з тиса навіть робили луки.
Пані Розалія одна з тих любителів природи, яка в своєму розсаднику, а його площа сягає 24 гектари, вирощує різні культури, зокрема, й тис – 200 деревець.Тобто ентузіаст лісівничої справи продовжує прадавню практику вирощування негний-дерева. І це не дивно, адже Розалія Нагірняк працює в лісовій галузі краю з квітня 1986 року, після закінчення Сторожинецького лісового технікуму.
- Наш лісовий розсадник є базовим, - продовжує Розалія Казимирівна. – Вирощуємо понад пів мільйона саджанців основних лісоутворюючих культур, а це дуб, клен, явір, черешня, горіх, модрина, дугласія, ялиця. Причому, у нас всього п’ять працівників : Світлана Ахмедова, Ганна Галицька, Іван Вівчарюк, Віктор Крижанівський та Микола Медвідь. Освоїли ми й нову технологію вирощування – із закритою кореневою системою, в горщиках. В такій тарі знаходиться 30 тисяч сіянців, зокрема, дуба та хвойних дерев.
- Саме завдяки цьому лісорозсаднику наше підприємство постійно виконує виробничі завдання з висадки лісу, - ділиться Василь Хащевий, директор Чернівецького держлісгоспу. – Приміром, цього року наші лісівники вже висадили 442 тисячі деревець різних порід. У базовому розсаднику вирощують різні лісові і декоративні культури з дотриманням технологічної дисципліни. І завдячуємо в цьому всьому колективу, і насамперед, Розалії Нагірняк, яка користується неабияким авторитетом не лише в лісгоспі, а й в обласному управлінні лісового та мисливського господарства.
- Лісова галузь краю повністю забезпечена посадковим матеріалом високої якості, адже маємо два базових лісорозсадники – в Іванівцях Сокирянського держлісгоспу та в Оршівцях Чернівецького держлісгоспу, - розповідає Василь Гончар, начальник обласного управління лісового та мисливського господарства. – Ми маємо намір цього року заліснити не менше 435 гектарів, як це зробили торік. Загалом же працівники державних лісгоспів з початку цьогорічновесняної лісопосадкової кампанії висадили понад мільйон сіянців дерев на площі 255 гектарів. З них – 212 тисяч хвойних порід і 814 – листяних. Працювати в лісорозсадниках нелегко, адже треба дотримуватися технологічних та наукових принципів. Зрештою, й любити цю справу. В Оршівцях же роками тамтешній колектив показує великі виробничі показники завдяки своєму керівнику – Розалії Нагірняк .Ця ініціативна жінка щороку удосконалює виробництво, не боїться експериментів і запрвадження нових технологій. Крім цього, вона залюбки ділиться секретами лісорозведення не лише з буковинськими колегами, а й із сусідніх областей.Бо випадкові не витримують напруги, зате залюблені у лісову справу трудівники працюють на совість, досягаючи вагомих результатів.
.. Близилося до завершення робочого дня, однак Оршівецькому базовому лісовому розсаднику кипіла робота. Трактором привезли грунт для саджанців, у теплиці оглядали горщики з молодими сіянцями. На подвір’ї стояло декілька одиниць спеціальної техніки. А Розалія Нагірнях по телефону вже домовлялася про день завтрашній,зокрема, про приїзд споживачів за лісовими культурами. За її словами, чималим попитом нині користуються й декоративні культури : цьому буковинці навчилися за кордоном, перебуваючи там на заробітках. А кожну зароблену ві продажу сіянців копійку лісівники вкладають в розвиток розсадника й лісництва.