тел/факс (0372) 54-07-55


ЧЕРНІВЕЦЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


НОВИНИ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

16.07.2020

Коли дощі і карантин (ЕКО-інформ).

Сумлінно доглядають та охороняють тварин лісівники та мисливці Буковини. Чернівецька область опинилась під одним із найбільших ударів пандемії коронавірусу в Україні. Понад чотири тисячі хворих, суворі заходи карантину.

Однак через карантин життя не зупинилось. Так само й природа, звірі та птахи. Тож лісівники, представники товариства мисливців та рибалок, мисливські колективи Буковини вперше у таких екстремальних умовах без перепочинку доглядають тварин.

Як повідомили у пресслужбі Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства, на жаль, вже є випадки COVID-19 й серед працівників обласних держлісгоспів. Але безпосередньо працівників служби державної лісової охорони ця біда оминула. Тож вони працюють у штатному режимі із дотриманням усіх вимог безпеки.

– У нашій області загалом нараховується 22 користувачі мисливських угідь. Це наші п’ять держлісгоспів та інші товариства мисливців. Із початком карантину ми виконуємо всі належні заходи щодо охорони мисливської фауни. Вдячні й громадянам за дотримання закону. За цей період було допущено лише два порушення. Жодних грубих фактів браконьєрства! – розповів керівник пресслужби Чернівецького ОУЛМГ Ростислав Бузило. – Зараз заготовляємо на осінь та зиму корми для мисливських тварин. Загалом, засіяли майже 50 гектарів вівса, ячменю, топінамбура, кукурудзи, приготували майже чотири тонни сіна. Майже десять тонн зернових уже виклали до годівниць для тварин та птахів…

Завдяки вжитим заходам поголів’я мисливських тварин у цілому по області зростає. Нараховано 591 особина благородного й плямистого оленя, 5759 козуль та близько тисячі особин дикого кабана. На жаль, поголів’я диких свиней дуже постраждало через АЧС, тож сподіваємось на його поступове відновлення. З рідкісних видів нараховано 16 ведмедів. Словом, є над чим працювати.

«Через дощі та карантин люди не тривожили тварин!»

У досить непростих природних та соціальних умовах доглядають тварин й працівники Чернівецького обласного та районних товариств УТМР.

– Є позитивні та негативні моменти. От позитив у тому, що, дійсно, майже два місяці дуже суворого карантину, заборони на відвідування лісів, прибережних смуг, пікніків на природі тощо припали на період розмноження тварин, гніздування птахів, виведення потомства. Тварин мало хто турбував, тому у нас не було резонансних випадків браконьєрства тощо. На жаль, є й негатив. Бо після першої весняної посухи майже два місяці був сезон дуже сильних дощів, – розповідає голова Чернівецької обласної організації УТМР Юрій Ткачук. – Водоплавним птахам дощі та високий рівень води, звісно, не завдали шкоди. Але є побоювання щодо цінних мисливських видів птахів – куріпок, фазанів, які гніздуються саме на землі. Так само із зайченятами. Бо їхні перші виводки до дощів ми бачили. А от яка ситуація із квітневими та травневими виводками зайців – зараз важко сказати. Будемо згодом це досліджувати. Червонокнижні рідкісні глушці та орябки, які мешкають у гірських районах та лісах, теж гніздуються на землі.

Втім, від дощів теж є певна користь. Через негоду та карантинні обмеження люди майже не відвіду¬вали ліси та гори для «грибного полювання». Це саме період, коли козулі приводили малечу. Раніше місцеві мешканці жартома чи від незнання брали додому знайдених новонароджених козенят – «погратись» або «врятувати бідну тваринку, яку мама покинула». На жаль, наслідки таких забавок були часто фатальними для козенят. А от нині тварини отримали певний «перепочинок».

У нас поступово зростає чисельність червонокнижних – лісового кота та видри. Доглядаємо зубрів та ведмедів, коли ті спускаються з гір до наших угідь. Сподіваємось, що після епідемії африканської чуми поступово відновиться поголів’я дикого кабана. До речі, й ця м’яка малосніжна зима теж позитивно вплинула на наших копитних. Так, у вольєрних оленів, ланей стабільно є приплід. На жаль, поки ми не можемо закупляти та випускати до угідь нових тварин. Дочекаємось закінчення карантину.

Хижаки досі завдають чимало клопоту. Чисельність вовка ми стабільно регулюємо. А лисиця почуває себе досить вільно. Коли фермери кроплять поля та сільгоспугіддя, то гинуть зайці, куріпки, а лисиця йде до населених пунктів, і там завдає збитків… Людський карантин на цього хижака ніяк не діє, навпаки. У горах лиси й куниці успішно полюють на орябків та глушців. Дуже серйозна проблема. А ще минулоріч в області вперше відстріляли шакала. У сусідній Румунії цей хижак вже звичний…

Незважаючи на негаразди, наші районні мисливські організації, єгерська служба – працюють. Охороняємо тварин, готуємо штучні гнізда для водоплавних птахів, корми, солонці для зайців, куріпок, фазанів. До речі, в минулому році та в цьому до карантину ми випускали масово фазанів у трьох районах області. Декілька сотень птахів. Тож робиться добра справа. Слава Богу, ніхто з наших працівників не занедужав на коронавірус. Природа та добрі справи допомагають! Я вдячний усім нашим працівникам за самовіддану роботу.

Анатолій МЕЛЬНИК, Газета “Природа і суспільство”