тел/факс (0372) 54-07-55


ЧЕРНІВЕЦЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


НОВИНИ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

16.04.2019

Об‘єднані наймирнішою на землі професією

У ХХІ столітті, у період бурхливого розвитку комп‘ютерних та нанотехнологій, масового використання штучних матеріалів, мало хто замислюється, що поруч з нами є споконвічне джерело життя – ліс. Із нього і предки, і ми черпаємо так необхідні для задоволення потреб людини ресурси. А ще це – фабрика кисню, який необхідний усім нам.

У лісовій галузі і раніше, і тепер зайняті трудівники наймирнішої на планеті професії. Бо що є шляхетнішим, ніж закладати, вирощувати ліс?

І в минулому, і тепер ДП «Хотинський лісгосп» був і залишається одним із найбільших промислових підприємств району, яке забезпечує роботою сотні жителів краю. Важливе значення лісгоспу і в тому, що це ключова бюджетоутворююча структура в економіці Хотинщини.

ЕТАПИ СТАНОВЛЕННЯ

І за часів царської Росії, і в період румунської окупації у краї функціонували структури, працівники яких здійснювали державну лісову охорону. Щоправда, тоді частина лісових масивів перебувала і у власності приватних осіб.

Історія Хотинського держлісгоспу розпочалася навесні 1944 року. Хотинщину лише звільнили від нацистських окупантів. І зразу ж взялися до відновлення мирного життя.

Через два тижні після вигнання загарбників було створено Хотинський лісгосп Чернівецької території лісоохорони і лісонасаджень. Фронт пролягав ще відносно недалеко, а життя вже переходило на мирні рейки. У стислі терміни перший керівник підприємства Г. П. Цибульський провів масштабну організаційну роботу зі створення структурних підрозділів – лісництв. І це за непростих місцевих реалій, за обмежених матеріальних і людських ресурсів. Паралельно реалізовували заходи з формування апарату управління лісгоспом, з охорони праці членів колективу, налагодження системи робітничого постачання. Остання дала можливість врятувати від голодної смерті багатьох лісівників та членів їхніх сімей у період 1946–1947 років.

Окрім лісогосподарських, лісокультурних робіт уже тоді було налагоджено переробку деревини: виготовляли обід гнутий, клепку бочкову, мітли березові, штахетник, корзини для овочів, держаки для лопат, драницю штукатурну, деревне вугілля, ящики для тари та інше.

Починаючи з перших днів функціонування лісгоспу і в подальшому керівництво підприємства велику увагу приділяло вирощуванню сільгоспкультур на всіх придатних для цього земельних угіддях.

Із 1944 року і донині лісгосп зазнав декількох реорганізацій, але незмінними залишалися основні напрямки його діяльності.

Минали роки, на зміну ручній малопродуктивній праці приходила техніка. Так, на початку 60-х в автотранспортному парку Клішківецького лісопункту вже мали 9 провідних електростанцій, понад три десятки спеціальних автомобілів. Ними, а не кіньми, вивозили деревину до місця її переробки. У лісництвах широко застосовували бензопили. А ось на трелюванні деревини працювали коні.

В усі періоди одним з головних завдань було відтворення лісу як ключового природного багатства краю. Наприклад, у 1965 році у держфонді лісокомбінату (так тоді називався лісгосп) і на землях колгоспів, що розташовані в зоні діяльності підприємства, посаджена рекордна за обсягом площа лісових культур – 484 гектари.

Лісгосп розвивався, будували лісові кордони, виробничі цехи та адмінспоруди.

Займалося підприємство і заготівлею лікарської сировини, вирощуванням бичків, свиней, курей та кролів.

У різні часи адміністрації та трудовому колективу лісгоспу доводилося переборювати чимало труднощів. Але працівники з честю їх долали. І в 90-і роки, і в подальшому тривала технічна модернізація, здійснювали заходи зі зниження собівартості продукції та збільшення продуктивності праці, створення належних умов роботи для людей.

Із обнадійливими перспективами вступив лісгосп у ХХІ століття. Для удосконалення технологічних виробничих процесів вклали чимало коштів. Здійснили технічне переозброєння лісозаготівельних робіт і деревообробних цехів.

На початку нинішнього сторіччя лісгоспу передано в користування майже 20 тисяч гектарів мисливських угідь, а на підприємстві створено мисливське господарство «Придністровське», працівники якого дбають про охорону фауни, збільшення кормової бази для диких тварин.

У 2008 році ліси держлісгоспу сертифіковані за міжнародними стандартами, на підприємстві запроваджена система електронного обліку деревини.

Головним завданням держлісгоспу за умов реалій сьогодення є забезпечення економічно, екологічно і соціально збалансованого ведення лісового господарства, відтворення і збереження лісів для теперішнього і майбутніх поколінь. А безперервне, невиснажливе і раціональне використання лісових ресурсів передбачає планомірне задоволення потреб виробництва і населення в деревині та іншій лісовій продукції.

ЗОЛОТИЙ ФОНД

Протягом 75-літ у колективі держлісгоспу трудилися або нині працюють сотні і сотні працівників різних поколінь, які спільно дбали про примноження природних багатств краю, раціональне ведення лісового господарства, заготовляли сировину та випускали продукцію, яка необхідна людям.

Держлісгосп пишається численними династіями, представники яких у різні роки сумлінно працювали у колективі. Це, зокрема, Нігайчуків із села Чепоноси, Балахтарів з Поляни, Ткачів і Тимчуків з Шилівців, Карбунарів з Колінківців, Головатих–Томових, Каралашів з Млинків, Паращуків з Малинців, Чулеїв і Чебанів з Клішківців та багатьма іншими.

Понад півстоліття працювали на одному і тому ж лісовому обході лісники М. С. Роскрут та М. Е. Нігайчук. Усе своє трудове життя віддали роботі на підприємстві ветерани Д. Г. Герасимчук, М. Д. Трішмак, С. П. Марчук, І. К. Середюк, В. В. Меленчук, І.Ф. Паращук, Д. А. Чаущак, О. М. Тимчук, І. В. Нігайчук, В. С. Яковець, О. П. Яковець, Л. К. Мангул, І. П. Доманчук, І. М. Сімочко та інші.

Чимало спеціалістів у різні часи здійснили вагомий внесок у розвиток підприємства. Це, зокрема П. Б. Яковлєв (пропрацював 24 роки директором) М. Е. Нігайчук (понад півстоліття лісником). Більше 35 літ був головним економістом та заступником директора А. Т. Фіщук, 30 років помічником лісничого Г. М. Настич. Серед ветеранів підприємства – десятки людей, які трудилися у колективі понад три десятиліття. Це якнайкраще характеризує як стабільність кадрового потенціалу, так і його професіоналізм.

Трудівники завжди перебували в епіцентрі громадського життя краю. Іх неодноразово обирали до органів представницької влади. Так, колишній директор держлісгоспу І. Г. Качан був депутатом обласної ради, а колишні головний лісничий В. Г. Ткач та лісничий Колінковецького лісництва В. М. Карбунар – депутатами районної ради.

75-ліття ДП «Хотинського лісгоспу» – це поважна дата, привід теперішнім і колишнім працівникам підприємства пригадати віхи славної історії підприємства, з позиції сьогодення оцінити зроблене та намітити орієнтири подальшого розвитку колективу.

А ще – віддати данину шани і поваги ветеранам за їхню сумлінність, трудолюбивість і професіоналізм, виявлені протягом багатьох років праці у колективі, який, без сумніву, і дотепер залишається для них другою домівкою.

 

Олександр ОДАЖІЙ,

виконуючий обов‘язки директора

ДП «Хотинський лісгосп».