тел/факс (0372) 54-07-55


ЧЕРНІВЕЦЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


НОВИНИ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

18.02.2019

Рубрика "ЦЕ ПІЗНАВАЛЬНО"

Мабуть, всі ми, відпочиваючи у лісі, помічали дивні стовпчики з незрозумілими написами. Проте, мало хто знає, яку інформацію вони містять та для чого встановлюються.

Найчастіше ми зустрічаємо у лісі ділянкові та квартальні стовпи. Ділянкові стовпи відносяться до натурних лісогосподарських знаків і встановлюється при виконанні лісогосподарських робіт на території лісового фонду України.

👉 Розшифрувати ж написи на такому стовпі досить просто. Наприклад, розберемо напис на ділянковому стовпі:

87-2

ПРЖ-15

1-1,7

⬆️ В першому рядочку зазначається номер кварталу та номер виділу (квартал – 87, виділ – 2).

⬆️ В другому – скорочений напис лісогосподарського заходу, який проводиться, та рік його проведення (ПРЖ – проріджування, рік проведення – 2015).

⬆️ В третьому – номер ділянки (якщо такий є) та площа ділянки, на якій проводиться захід (номер ділянки – 1, площа – 1,7 га).

В другому рядку можуть зазначатися скорочені назви таких заходів:

✅ ОСВ – освітлення, метою якого є видалення з насадження небажаних другорядних порід, які часто переростають головні породи, заглушують їх, загрожують витіснити. Найчастіше цей лісівницький захід направлений на збереження якомога більшої кількості рослин головної породи, і ліквідацію загущеності, звільнення насіннєвих екземплярів.

✅ ПРЧ – прочищення, яке забезпечує склад і форму деревостану.

✅ ПРЖ – прорідження. Створює умови для формування стовбура і крони кращих дерев.

✅ ПРХ – прохідна рубка. Створює умови для збільшення приросту кращих дерев, поліпшення складу, структури та підвищення стійкості деревостану.

✅ СРВ - санітарна рубка вибіркова. Під час її проведення вилучаються сухостійні, всихаючі дерева, а також дерева ослаблені внаслідок пошкодження шкідниками, хворобами та іншими видами шкідливого впливу.

✅ СРС – санітарна рубка суцільна. Застосовується у разі, коли насадження перестають виконувати захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні та інші фу нкції при цьому вибіркові санітарно–оздоровчі заходи не можуть оздоровити насадження.

✅ ЛК– штучне лісовідновлення, яке здійснюється шляхом створення лісових культур (заліснення) на зрубах, згарищах тощо, на яких природне поновлення головної породи неможливе або відбувається незадовільно).

✅ ПРП – природне поновлення лісу. Відновлення лісів шляхом самозасівання.

А от завдяки квартальним стовпчикам дуже зручно орієнтуватися у лісі. В кожному лісовому господарстві є своя постійна нумерація кварталів, яка завжди йде із заходу на схід і з півночі на південь.

Так, найменші цифри завжди показують номер кварталу, розташованого на північ від стовпа - тому ребро стовпа між двома гранями з найменшими цифрами показує напрямок на північ.

Як правило, розмір кварталу, тобто відстань між просіками із заходу на схід становить 500, а з півночі на південь -1000 м. На кожній грані чотиригранного стовпчика вибиті цифри. Наприклад, зустрівся стовпчик з цифрами 61, 62, 88, 89. У тій стороні, звідки видно цифри 61 і 62 буде північ, а в стороні, звідки одночасно видно цифри 88,89 – південь. Відповідно там, де цифри 61, 88 – захід, а 62 і 89 - схід. Будьте уважними – розміри кварталів можуть дещо відрізнятися в залежності від місцевості.

Квартальні стовпи встановлюються у точці перетину квартальних просік між собою. Виготовляються вони переважно з деревини твердолистяних порід, стійких до ураження дереворуйнівними грибами. Фарбуються квартальні стовпи згідно з ДСТУ у зелений та білий кольори.