тел/факс (0372) 54-07-55


ЧЕРНІВЕЦЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


НОВИНИ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

13.12.2018

Людина та її справа

Віддане ставлення до професії

Нелегкі лісівничі будні витримує не кожен. Однак, хто залишається, вже не змінює місце роботи і працює все трудове життя на одному підприємстві. Серед цієї когорти лісничий Клішковецького лісництва ДП «Хотинське лісове господарство» Володимир Миколайович Дарчук. Трудового стажу у нього за плечима – понад 40 років, з них більше двох десятків – на посаді лісничого.

Ліс манив з дитинства

Вибір професії – невипадковий, адже народився у родині лісівників. Його батько усе життя пропрацював лісорубом. Тож маленького Володю ще з дитинства манили лісові стежки, за батьківською наукою знав про кожне дерево та навіть умів визначити за зовнішнім виглядом його вік. Тож без вагань вступив до Львівського лісотехнічного інституту. Як і годиться кожному чоловіку, пройшов армійську службу. Вишколеного військовою дисципліною, навченого відповідальності у доручених справах, молодого Дарчука одразу узяли на роботу у лісовому господарстві. Розпочавши свій трудовий стаж у 1977 році, Володимир Миколайович пройшов усі кар’єрні щаблі: був і сезонним працівником, і чокировщиком, лісником, техніком-лісоводом, помічником лісничого, і врешті – лісничим, ким працює і донині.

– Без лісу уявити себе не можу, це – моє життя, – запевняє В. М. Дарчук. – І хоч роботи в лісництві вистачає (кожен день заздалегідь спланований) та виконуємо її із задоволенням. Найперше, відповідаємо за відтворення лісу, тобто його якісну посадку і догляд, охорону від самовільних рубок, пожеж, ведення лісового господарства, побічного користування, врешті – за роботу з громадськістю.

Примноження багатств лісу – їхнє покликання

За словами лісничого, лісовий масив ділиться на 13 обходів, 3 майстерні ділянки і лісництво. Площа Клішковецького лісництва – 3872 гектари. На його території розташований постійний лісовий розсадник площею 1,7 га.

– Щороку вирощуємо близько 90 тисяч власних сіянців. До речі, у ньому підростають і шкілки новорічних ялинок, днями розпочнемо їх рубку, – розповідає Володимир Миколайович. Загалом силами лісової охорони, майстрів лісу, працівників підприємства та сезонних найманих лісокультурниць заготовляємо лісове насіння в такій кількості, щоб забезпечити власним високоякісним садивним матеріалом не тільки свої розсадники, а ще й питомники інших лісгоспів краю. А як же інакше? Основним завданням для всіх лісівників є вирощування високопродуктивних лісових культур. Бо для нащадків маємо залишити густий ліс.

Виростити саджанець – справа не з легких

Отже, для початку лісництву потрібно заготовити насіння дерев. На перший погляд, що може бути простіше? Назбирав жолудів, і готово. А ось і ні! Це складна й клопітка справа. Приміром, дуб плодоносить лише раз у п’ять років. А саме його (дуба звичайного) у розсаднику найбільше, є також дуб червоний, ясен, клен та декоративні вічнозелені кущі самшиту, туї. Насіння для майбутніх саджанців збирають у генетичному резерваті з плюсових дерев.

– У зборі насіння та у посадці лісу нам постійно допомагають члени Полянського учнівського лісництва на чолі з керівником Дмитром Сергійовичем Мельником, а ми в свою чергу є спонсорами цього навчального закладу. Юннати залюбки долучаються до добрих справ, особливо до посадки «свого» деревця, щоб потім разом з ним рости – це неабияк виховує культуру у ставленні до зелених насаджень.

Територію під посадку обробляємо трактором. А от далі, щоб перетворити маленький саджанець на деревце, потрібно витратити чимало фізичних зусиль, бо ж бур’яни на посівах знищуємо прадідівським методом ручної прополки, просапки, прорідження, прокошування. Як бачите, завдань вистачає… Нині ж, у зимовий період, піклуємося про мешканців лісу – підгодовуємо диких звірів та пташок.

На щастя, наша робота дійсно щедра на приємні моменти. Цьогоріч нами створено «Масанівську дачу», її вже відвідали та схвально відгукнулися сотні школярів і колективи різних установ району. Бо ж просто побувати у доглянутому здоровому лісі – це вже задоволення. А коли ще там гарна рекреаційна зона, то тим більше, – радо запевняє Володимир Миколайович.

40-річним досвідом ділиться з молодими колегами

Практику одного із найдосвідченіших лісничих із понад сорокарічним стажем роботи у лісовій галузі В. М. Дарчука переймає ціле покоління молодих колег. Батьківським шляхом ступив і син Тарас, нині здобуває освіту там, де колись навчався тато, – у Львівському лісотехнічному інституті. Багаторічна школа життя Володимира Миколайовича вирізняється насправді вагомими напрацюваннями, що дали результативність у роботі колективу лісництва. «За бездоганну службу в державній лісовій охороні» його двічі нагороджували нагрудним знаком. Завдяки таким відданим обраній справі лісівникам гарний ліс радуватиме майбутні покоління.

 

 

Емілія ГОРОДЕНСЬКА