тел/факс (0372) 54-07-55


ЧЕРНІВЕЦЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


НОВИНИ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

10.09.2018

Начальник Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства Віктор САХНЮК про фінансово-господарську діяльність підприємств Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства за 7 місяців 2018 року

Piccy.info - Free Image Hosting
До професійного свята лісівників – Дня працівників лісу, який відмічатимемо 16 вересня.
Чернівецьке обласне управління лісового та мисливського господарства є структурним підрозділом Державного агентства лісових ресурсів України. У підпорядкуванні діє 15 державних лісогосподарських та лісомисливських підприємств.
Основними завданнями, які стоять перед лісівниками краю, є проведення лісозахисних, лісоохоронних та лісовідновних заходів.
Упродовж 7 місяців 2018 року державними лісогосподарськими підприємствами Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства проведено:
- комплекс робіт з лісовідтворення на загальній площі 1576 га при плановому завданні 1496 га, що становить 105% виконання;
- у тому числі створено лісових культур площею 382 гектари при завданні 342 гектари - 112% виконання;
- лісовідновлення шляхом збереження природного поновлення на площі 1194 гектари порівняно із запланованими 1154 гектарами – 103 відсотки виконання;
- створено 2,3 га нових лісів.
- частка природного поновлення від загального обсягу лісовідновлення складає 75,9%;
- агротехнічні догляди за лісовими культурами у переведенні на однократний проведено на загальній площі 2696 га, при запланованих 2629 га або 103 відсотки до завдання, у тому числі 13,3 гектари нових лісів (при завданні 9,3 га);
- проведено посіви у посівних відділеннях лісових розсадників на площі 2,1 га при завданні 1,4 га (152%);
- заготовлено 350 кг лісового насіння при плановому завданні 75 кг (467%).
З метою забезпечення потреб у лісовідновному матеріалі, лісгоспи області мають 81 лісовий розсадник на загальній площі 83 га, з них 2 базисних площею 46 га.
Щорічно там вирощують 4,5 млн. стандартних сіянців й укорінених живців та понад 100 тис. шт. стандартних саджанців. Асортимент саджанців складає понад 80 видів дерев і кущів та їх декоративних форм.
З метою формування високопродуктивних насаджень, щороку проводяться рубки формування і оздоровлення лісів. На особливому контролі знаходиться проведення рубок догляду так званих «молодняків» для формування складу майбутніх насаджень. За 7 місяців 2018 року проведено рубки формування і оздоровлення лісів на площі 4852,3 га, при цьому заготовлено 133,3 тис. куб. м деревини, з якої 89,5 тис. куб. м ліквідна.
Санітарно-оздоровчі заходи проведені на площі 1780 га, при цьому заготовлено 59,1 тис. куб. м деревини, з якої 54,3 тис. куб. м ліквідна. Санітарні вибіркові рубки проведені на площі 1770 га при запланованих 1034га, суцільні санітарні рубки проведені на площі 10 га.
Фінансове забезпечення
Лісова галузь Буковини, як і України загалом, з 2016 року не отримує державного фінансування.
Таким чином фінансове забезпечення першочергових завдань лісівників відбувається виключно завдяки раціональному веденню лісогосподарської діяльності.
Підпорядкованими підприємствами Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства навіть за таких умов забезпечено виконання запланованих лісівничих, лісозахисних, лісоохоронних та лісовідновних заходів.
Обсяг лісокористування за 7 місяців 2018 року складає 329 тис. куб. м. За останні чотири роки обсяги лісозаготівлі зменшилися на 277 тис. куб. м.
При цьому суттєво зріс показник заробітної плати працівників галузі при стабільній середньообліковій кількості штатних працівників – 2985 чол. Середній рівень заробітної плати для штатних працівників становить 8371,70 грн.
Заробітна плата у порівнянні до 2017 року зросла на 1516,20 грн або 22%. Зокрема найвищу заробітну плату отримують працівники ДП Сокирянське ЛГ – 10316,57 грн., ДП Хотинське ЛГ – 9385,32 грн, ДП Сторожинецький ЛГ – 9757,52 грн.
Поряд із тим на допомогу колегам з Півдня та Сходу, де лісове господарство переживає не найкращі часи, підпорядкованими підприємствами Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства цьогоріч спрямовано одноденного заробітку працівників підприємств, у сумі 4,9 млн. грн.
Фінансовий стан
Загалом фінансовий стан лісогосподарських підприємств залишається стабільним і має якісні показники.
Чистий дохід від реалізації продукції за січень-липень 2018 року склав 384 млн. 87 тис. грн і зріс порівняно з відповідним періодом минулого року на 21,9 %.
Важливо зазначити, що значна кількість лісопродукції реалізовувалася на внутрішньому ринку – на 283 млн. 186 тис. грн.
Пріоритетним завданням залишається вчасна виплата заробітної плати працівникам та відрахування до бюджетів усіх рівнів.
За 7 місяців 2018 р. до зведеного бюджету підпорядковані підприємства сплатили податків на загальну суму 142 млн. грн. (за аналогічний період минулого року – 112 млн. грн.).
Варто зазначити, що 37 млн грн від цієї суми надійшло у місцеві бюджети.
Підпорядковані Чернівецькому обласному управлінню лісового та мисливського господарства підприємства ніколи не мали і не мають заборгованості щодо цих видів платежів, незважаючи на величезний ріст розміру оподаткування у зв’язку з останніми податковими змінами.
Лісогосподарські підприємства щоквартально сплачуть 75% частини чистого прибутку, а також рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів.
Одне з проблемних питань – подвійна сплата земельного податку
За попередньою системою оподаткування податок за лісові землі справлявся як складова рентної плати. У зв’язку з набранням чинності Закону України від 10.07.2018 № 2497-VIII окрім рентної плати на всі лісові землі передбачається ще один податок (фактично це подвійне оподаткування).
Нарахування земельного податку згідно нових нормативів матиме катастрофічні наслідки для державних лісогосподарських підприємств та лісогосподарської галузі в цілому, призведе до припинення робіт з догляду за лісовими культурами та молодняками, подорожчання деревини, що реалізується на ринок та скорочення робочих місць. Для прикладу: при запланованому чистому доході від реалізації продукції у 2019 році – 615 млн. грн., податок на землю, при відсотковій ставці 5%, становитиме понад 354 млн. грн., тобто питома вага зобов’язання зі сплати земельного податку складатиме 58% чистого доходу від реалізації продукції. Не можу не звернути вашої уваги на те, що 37% від реалізації продукції за 2018 рік складає сума вже фактично заплачених податків та зборів, а питома вага заробітної плати становить – 48%.
Наголошу, що всього 95,3 тис га у структурі державного лісового фонду Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства займають стиглі, перестійні та пристигаючі лісові насадження, тобто такі землі, з яких ми зможемо отримати дохід від господарської діяльності.
Ще 157,5 тис. га – це не вкриті лісовою рослинністю земельні ділянки, молодняки, середньовікові насадження, на догляд яких лісові господарства несуть лише витрати, проте земельний податок буде нарахований на усі площі державного лісового фонду.
Нарахування максимальної 5% нормативної вартості 1 га лісових земель сплати нового податку - це отримання збитків підприємствами, що в подальшому призведе до банкрутства. Лісогосподарські підприємства краю сподіваються на розуміння та підтримку місцевої влади та територіальних громад та прийняття ними рішення щодо застосування найнижчої відсоткової ставки – 0,1%.
Переробка деревини
Основою ведення лісового господарства залишається деревопереробка. На базі 10 наших лісогосподарських підприємств працюють деревообробні комплекси.
Середньооблікова чисельність працівників зайнятих переробкою деревини – 458 чол. В цехах переробляють деревину, з якої виготовляють пиломатеріали обрізні, пиломатеріали необрізні, брус, паркет індустріальний, чорну меблеву заготовку, паркетну заготовку, брикети, дрова колені, тріску технологічну.
Найпотужніші лісокомплекси в ДП Берегометське ЛГ, Карпатський ДСЛ АПК, ДП Путильське ЛГ.
За січень-липень 2018 року на цих підприємствах було перероблено 66 тис. 830 кубометрів деревини, виготовлено продукції на суму понад 121,4 млн грн., що на 28 млн грн більше, ніж за 7 місяців 2017року.
При переробці деревини рентабельність та якість виробництва залежать від впровадження новітніх технологій та сучасного обладнання.
Протягом 2018 року лісогосподарськими підприємствами закуплено нової техніки та обладнання на суму понад 25 млн. грн.
Кому, як не лісівникам, бути прикладом для громади та переходити на використання альтернативних видів палива. У розвинутих країнах саме деревина вважається найбільш ефективним паливом. Першим кроком у цьому напрямку є переобладнання котлів на тверде паливо.
Із усіх 108 котлів, які опалюють виробничі та адміністративні приміщення державних лісогосподарських підприємств Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства, 107 котлів – це твердопаливні та лише 1 котел газовий. Ми плануємо встановити нове сучасне обладнання, яке дасть можливість збільшити обсяги виготовлення технологічної тріски, брикетів та пелетів, що дозволить отримувати додаткові прибутки. Збільшення виробництва продуктів альтернативного палива дозволяє не лише активніше впроваджувати енергозберігаючі технології, а й розвивати безвідходне виробництво. А значить – збільшити обсяги виробництва, розширити номенклатуру продукції і, відповідно, збільшити доходи лісогосподарських підприємств.
Розвиток лісової інфраструктури – один із пріоритетних напрямків у роботі Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства.
Окрім лісівничого та економічного значення, лісові дороги виконують важливу соціальну функцію – позитивно впливають на розвиток інфраструктури населених пунктів, скорочують віддалі між селами і забезпечують цілорічний надійний транспортний зв’язок.
Протягом 2018 р. державними лісогосподарськими підприємствами уже побудовано та відремонтовано 95,4 км лісових доріг. Важливо підкреслити, що будівництво лісових доріг, ремонт та утримання їх у належному стані здійснюється за рахунок власних коштів лісогосподарських підприємств.
Охорону лісів від пожеж в Чернівецькій області забезпечують 15 державних лісогосподарських та лісомисливських підприємств. В обов’язки державної лісової охорони входить не лише охорона лісу та виявлення самовільних рубок, а й збереження від пожеж та засмічення.
В Чернівецькому обласному управлінні лісового та мисливського господарства функціонує 4 лісових пожежних станцій. Чисельність відомчої пожежної охорони складає 972 чоловік, в тому числі: постійних - 33 чоловік та 961 чоловік добровільно-пожежних дружин. Є 7 пожежних автомобілів, 10 мотопомп, 544 ранцевих лісових обприскувачів та інші технічні засоби. Завдяки системній та плановій роботі лісівників щодо попередження лісових пожеж, у 2018 році не зафіксовано жодної лісової пожежі.
З метою забезпечення належної охорони лісів від порушень лісового законодавства в державних лісогосподарських підприємствах створено 8 постійно діючих рейдових бригад, забезпечених спеціальним транспортом, обладнаними сучасними GPS системами.
Також проводяться рейди на рівні лісництв: лісничими, помічниками лісничих, майстрами лісу за участю інших штатних осіб.
За 7 місяців 2018 року зафіксовано 44 випадки незаконних порубок лісу обсягом 202 куб. м деревини. Заподіяна шкода у грошовому еквіваленті становить 1307,7 тис. грн.
Комфортні умови роботи та дотримання санітарно-побутових вимог, а також безпека праці залишаються нашими першочерговими завданнями.
Працівники державних лісогосподарських підприємств забезпечені засобами індивідуального та колективного захисту згідно з нормативами, теплим спецодягом та спецвзуттям, встановлено вагончики для обігріву, виробничі приміщення забезпечені теплопостачанням.
Підвищення продуктивності праці без створення належних і безпечних умов не вбачаю можливим. Тому на фінансування заходів із охорони праці спрямовано близько 5 млн. грн. Постійно ведеться робота над підвищенням кваліфікації працівників підприємств.
Побічне користування
На достойному рівні ведеться і використання дарів лісу. Зокрема лісогосподарські підприємства займаються переробкою різноманітних лісових ягід, виготовленням пакетованого чаю, консервацією різних видів грибів.
Пасіки створені практично у кожному лісгоспі. На пасіках є 602 бджолиних сім’ї. Заготовлено 804,5 кг меду, з них реалізовано 559,5 кг.
Туризм та рекреація
Силами та коштами підвідомчих підприємств Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства облаштовано 243 рекреаційних пункти, в тому числі у 1 півріччі 2018 року – 72. Вони розташовані на лісових галявинах, а також обабіч доріг для комфортного перепочинку подорожуючих та відпочивальників.
Великої уваги лісівники приділяють вихованню гідної заміни. На базі підприємств управління діє 18 шкільних лісництв, основним завданням яких є залучення учнів до суспільно-корисної праці, до охорони природи, набуття елементарних знань і навичок ведення лісового господарства. Юні лісівники охороняють ліси від пожеж, доглядають за лісокультурами, збирають насіння, заготовляють лікарські рослини, велику увагу приділяють пропаганді природоохоронних знань та проведенню дослідницької роботи. На даний момент приділено велику увагу відновленню шкільних лісництв, збільшення їх кількість з 18 до 35, як було 5 років тому, адже там виховуються молоді лісівники, які творитимуть і доглядатимуть ліси майбутнього.
Лісівники краю ніколи не залишаються осторонь соціально-економічних питань краю. Завжди готові надати допомогу місцевим громадам, школам, садочкам, закладам соціальної сфери. Допомагали і будемо допомагати нашим захисникам на передовій.
Переконаний, що взаєморозуміння, підтримка та плідна праця є запорукою ефективної діяльності, підвищення економічних показників, соціально-економічної привабливості Чернівецької області.

 

Начальник Чернівецького обласного управління

лісового та мисливського господарства

Віктор САХНЮК