тел/факс (0372) 54-07-55


ЧЕРНІВЕЦЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


НОВИНИ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

14.02.2018

 

Віктор САХНЮК: «Необхідно зберегти лісові коледжі, які готують профільних спеціалістів для лісогосподарської галузі країни»

 

В.о. начальника Чернівецького обласного управління лісомисливського господарства Віктор Сахнюк, директори сторожинецьких держлісгоспів Віктор Орендович та Ігор Беленчук, начальник управління екології та природних ресурсів Чернівецької ОДА Микола Білоконь, голова Чернівецької обласної організації профспілки працівників лісового господарства Володимир Барабах провели робочу зустріч з керівниками Сторожинецького лісового коледжу.
Директор навчального закладу Володимир Плакош та його заступник з виховної роботи Василь Малованюк ознайомили гостей з навчальним закладом, який за 73 роки свого існування виховав не одне покоління працівників лісового господарства країни, у першу чергу для Карпатського регіону та його гірських підприємств. У лісову та природоохоронну галузь України направлено більше 12 тисяч кваліфікованих спеціалістів, які зробили вагомий внесок у справу відтворення, охорони лісів, примноження їх ресурсного потенціалу.
Тут навчалися, зокрема, провідні спеціалісти галузі (практики і науковці) Юрій Марчук, Зіновій Новіцький, Віктор Мауер, Євген Цурик, керівники обласних управлінь лісового господарства, директори та провідні спеціалісти галузевих підприємств.
«Галузеві коледжі були і залишаються потужними центрами підготовки кадрів для лісової галузі України, – сказав керівник ЧОУЛМГ Віктор Сахнюк. – Надзвичайно приємно побувати в Сторожинецькому коледжі, привітатися з його керівниками, учнями та викладачами, ознайомитися з музеєм цього навчального закладу. Адже свого часу я також навчався у лісовому коледжі – Шацькому, що на рідній мені Волині».
Відтак учасники зустрічі обговорили проблемні питання поважного навчального закладу та можливі шляхи їх вирішення.
Сьогодні лісові коледжі, у тому числі й Сторожинецький, переживають не найкращі часи. Незважаючи на нагальну необхідність їх роботи, постало, можна сказати, питання про їх подальше існування, оскільки через неузгодженість законодавчих норм на даний момент єдиним джерелом фінансування їхньої діяльності стає оплата навчання з боку студентів. Цих коштів не вистачає, щоб забезпечити необхідний рівень навчально-виховного процесу та утримання матеріальної бази.
Водночас питання бюджетного фінансування (разом з формуванням бюджетного замовлення на підготовку галузевих фахівців) зависло в повітрі. Як відомо, у 2018 році навчальні заклади I-II рівня акредитації (лісові коледжі серед них) передані на фінансування місцевим бюджетам, а їхні майнові комплекси – у комунальну власність з правом розпорядження з боку органів місцевого самоврядування.
Проте, за інформацією департаменту освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації, досі не розроблено механізму передачі цих навчальних закладів на місцевий рівень. Навіть якби існував такий механізм, цього року ні в обласному бюджеті, ані в бюджеті Сторожинецької ОТГ не передбачено коштів для лісового коледжу, нема конкретних перспектив на покращення фінансової ситуації найближчими роками.
Підставити плече своїм базових навчальним закладам могла б лісова галузь. Колись організаційно і фінансово лісові коледжі були невід’ємною частиною державної системи лісового господарства. У 2005 році у високих урядових кабінетах раптом вирішили, що ці навчальні заклади мають підпорядковуватись ще й Міносвіти, а не тільки галузевому органу виконавчої влади. А у 2011 році галузеві коледжі не зі своєї волі, та й, врешті, не з волі самих лісівників, позбулися подвійного підпорядкування. Тепер держава від них взагалі відмовляється, передаючи під опіку місцевому самоврядуванню.
«Незважаючи на усі нормативні, фінансові перипетії, ми забезпечуємо у повному обсязі виконання навчально-виробничих програм і навіть цілковите виконання охоронного зобов’язання щодо утримання дендропарку, розташованому на нашій території, який є пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення», – наголосив директор коледжу Володимир Плакош.
«Вдячні керівникам і викладачам Сторожинецького лісового коледжу за підготовку висококваліфікованих спеціалістів для галузевих підприємств, – сказав директор ДП «Сторожинецький лісгосп» Ігор Беленчук. – Ми пишаємося нашим навчальним закладом, відомим далеко за межами Буковини. Адже коледж забезпечує необхідний кадровий потенціал для функціонування галузі державної ваги, якою є лісове господарство країни, включаючи не тільки навчання за лісівничими спеціальностями, але й підготовку профільних бухгалтерів, економістів. Наше підприємство оплачує навчання у Сторожинецькому коледжі дітей своїх працівників, ми потім радо приймаємо їх на роботу, оскільки впевнені у їхніх знаннях і практичних навичках. Зазначу, що зараз ми залучили учнів Сторожинецького коледжу до виконання проекту спільно з громадською організацією «ФОРЗА» щодо поетапного запровадження методів наближеного до природи лісівництва. Спеціалісти нашого підприємства стають наставниками юних лісівників під час проходження ними виробничої практики на базі наших лісництв».
«Саме спеціалізована професійна освіта визначає успіхи і розвиток лісової галузі. Треба розуміти, що лісові коледжі, незалежно від місця розташування, працюють на всю країну, вирішують кадрові питання загальнонаціонального значення, – наголосив в.о. начальника ЧОУЛМГ Віктор Сахнюк. – Чернівецького обласного управління лісомисливського господарства, держлісгоспі області готові до подальшої плідної співпраці зі Сторожинецьким коледжем. Зважаючи на специфіку фахового навчання працівників лісогосподарського комплексу країни, вважаю за доцільне звернутися до центральних органів виконавчої влади про повернення лісових коледжів у систему лісового господарства країни».

 

Прес-служба Чернівецького ОУЛМГ